?? There are 81 reasons to fall in love with Turkey and number 02 is Adiyaman!

You’ve probably seen the picture of mysterious statues on top of a mountain but did you know that these statues are right here in Turkey? And that’s exactly where I went – over 1000km away from Istanbul – to climb the mountain where this picture was taken and to find out what else the province of Adiyaman has to offer.

➡️ What you can find in Adiyaman is not only Mount Nemrut but also ancient cities and castles.

Adiyaman is such a fascinating place because you can go back in time and visit places that are as old as human history!

✈️ Adiyaman is located in southern central Turkey and the easiest way to get there from Istanbul is by plane. A ticket was realllyyyy expensive: 700 liras for a return ticket, but I believe this is going to be a once in a lifetime experience and definitely worth the effort and money to go there.

Most people come to Adiyaman because they wanna see Mount Nemrut, but there is more than that!

?Cendere Köprüsü for example is an ancient bridge on the road to Mount Nemrut. You can stop by, have a look, have tea next to the bridge or even camp and swim here in summer. 

?Another hidden gem is The ancient city of Arsemia which is right in the heart of nature. Some people say it’s even better than Mount Nemrut, so definitely don’t forget to check this out. 

?The Perre ruins are very close to downtown Adiyaman and they used to be one of the big citie’s of the kings of Mesopotomia. It’s a very large area so make sure to bring enough time. There are over 200 rock tombs which are connected and it’s just mind blowing how this site must have been looked during the Roman Empire.

?Kahta Kalesi is one of the impressive castles in Adiyaman which lies on top of a mountain.

? At the end of January temperatures are really low, it’s very cold and going up Mount Nemrut won’t be an easy game. Especially in the mountain area it’s getting extremely cold, up to -20 degrees during the night time.

Let me tell you how I felt while I was walking up to the peak:

  1. For the first time in a very long time I felt very happy. Because when you are out there, surrounded by all this snow and nobody else around, it really gives you a special feeling.
  2. Also I am grateful that I started this project of visiting all 81 cities of Turkey, because I am learning so much. Not only about Turkey, but also about history in general.
  3. And it feels really good to go out, meet other people and go on little adventures from time to time.

When you climb to the top of the mountain you may get tired but when you see the view, you will feel just grateful for being alive and experiencing such amazing wonders.

There are 2 groups of these god figures. One group of them was placed to greet the sunrise and the other to greet the setting.

That’s it from 02 Adiyaman, see you next time in 03 Afyonkarahisar!

????????????????????????????????????????????

?? Türkiye’ye aşık olmak için 81 neden var ve 02 numara Adıyaman!

Muhtemelen bir dağın tepesindeki gizemli heykellerin resmini görmüşsünüzdür, ancak bu heykellerin Türkiye’de olduğunu biliyor muydunuz? İşte tam da bu fotoğrafın çekildiği dağa tırmanmak ve Adıyaman vilayetinin başka neler sunabileceğini öğrenmek için İstanbul’a 1000 km’den fazla uzaklığa gittim.

➡️ Adıyaman’da bulabilecekleriniz sadece Nemrut Dağı değil, antik kentler ve kalelerdir.
Adıyaman öyle büyüleyici bir yer çünkü zamanda geriye gidebilir ve insanlık tarihi kadar eski yerleri ziyaret edebilirsiniz!

✈️ Adıyaman, Türkiye’nin güneyinde yer alır ve oraya İstanbul’dan ulaşmanın en kolay yolu uçaktır. Bir bilet gerçekten çok pahalıydı: Dönüş bileti için 700 lira, ancak bunun ömür boyu bir deneyim olacağına ve oraya gitmek için kesinlikle çaba ve paraya değeceğine inanıyorum.

Çoğu insan Nemrut Dağı’nı görmek istediği için Adıyaman’a geliyor ama bundan fazlası var!

?Cendere Köprüsü, Nemrut Dağı yolundaki eski bir köprüdür. Bir uğrayabilir, bir göz atabilir, köprünün yanında çay içebilir, hatta yaz aylarında burada kamp kurabilir ve yüzebilirsiniz.

Bir başka gizli mücevher, doğanın tam kalbinde yer alan antik Arsemia kentidir. Bazıları bunun Nemrut Dağı’ndan bile daha iyi olduğunu söyler, bu yüzden kesinlikle bunu kontrol etmeyi unutmayın.

?Perre harabeleri, Adıyaman şehir merkezine çok yakın ve Mezopotomya krallarının en büyük şehirlerinden biriydi. Burası çok geniş bir alan, bu yüzden yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun. Birbirine bağlı 200’den fazla kaya mezarı var ve bu sitenin Roma İmparatorluğu sırasında nasıl göründüğü akıllara durgunluk veriyor.

?Kahta Kalesi, Adıyaman’da bir dağın tepesinde yer alan etkileyici kalelerden biridir.

? Ocak sonunda hava çok düşük, çok soğuk ve Nemrut Dağı’na çıkmak kolay bir oyun olmayacak. Özellikle dağlık bölgede gece -20 dereceye kadar aşırı derecede soğuyor.

Zirveye çıkarken nasıl hissettiğimi size söyleyeyim:

Çok uzun zamandır ilk defa çok mutlu oldum. Çünkü orada olduğunuzda, etrafınız bu kadar karla çevrili olduğunda ve etrafınızda başka kimse olmadığında, size gerçekten özel bir his veriyor.
Ayrıca Türkiye’nin 81 ilini ziyaret etme projesini başlattığım için minnettarım çünkü çok şey öğreniyorum. Sadece Türkiye hakkında değil, genel olarak tarih hakkında da.
Ve zaman zaman dışarı çıkmak, diğer insanlarla tanışmak ve küçük maceralara çıkmak gerçekten iyi hissettiriyor.

Dağın tepesine çıktığınızda yorulabilirsiniz ama manzarayı gördüğünüzde hayatta olduğunuz ve böylesine muhteşem harikalar yaşadığınız için minnettar olacaksınız.

Bu tanrı figürlerinden 2 grup vardır. Bir grup gün doğumunu, diğeri de ayarı selamlamak için yerleştirildi.

İşte 02 Adıyaman’dan, bir dahaki sefere 03 Afyonkarahisar’da görüşmek üzere!

MORE

Pinterest GROUP BOARD FOR TRAVEL VIDEOS