Today we want to feel a little bit this sweet special “Germany-feeling”. So here I am with my German friend @Julia Graner in Istanbul. But this is not enough. We are hungry! Our favorite thing in the world is food! Believe it or not – there are several German cafes and restaurants in Istanbul. We are going there and we will try their food. Is it really like in Germany? Is it authentic? Is it tasty? We won’t be sweet today, but we’ll be brutally honest! Let’s go.

Turkish German Bookstore, Beyoglu
Turk Alman Kitabevi is one of my favorite places in Istanbul. I used to come here every day when I lived in Tarlabaşı. Because we didn’t have wifi in our house. However, I haven’t been here for a long time.

Most of the books here are in German. It’s also a great place to learn German or meet other Germans in Istanbul. The atmosphere is great. I love the wooden architecture of this place.

In winter they have real Glühwein and the coffee here is really good. They have German bread and also German cake! Something super German: Bienenstich.

Bienenstich is very German. I ate a lot as a kid. So it reminds me of my childhood.

Landmann Schnitzel, Kadikoy
Landmann Schnitzel already has a very German name. I feel at home when I read this. Schnitzel. It was my favorite meal in Germany. There are also many different Schnitzels on the menu. Cordon Bleu is also very popular in Germany. Schnitzel stuffed with Turkey Ham and Cheese.

Almis Currywurst, Kadikoy
Our next stop is Almys Currywurst! It comes from Berlin and is actually more like street food. I’m not a big Bratwurst fan but it is a good meal at Christmas markets or festivals.

Wow I didn’t expect that but they serve pork. There is also Sauerkraut. It can’t get any more German than Sauerkraut.

In fact, Sauerkraut is not a dish that cheers most of us, it’s just part of our delicious food culture. It was invented a long time ago and is a great food source for little money. It is sour cabbage and is delicious with Bratwurst.

Gurmania Moda, Kadikoy
In Germany, people fight over the name of this dessert. In Berlin we call it “Pfannkuchen”, in Bavaria they call it Krapfen, and in West Germany they call it “Berliner”. Whatever you call it, it’s like a donut without holes. But don’t you dare call it a donut in front of Germans!

It is usually filled with marmalade or jam filling and powdered sugar. “Berliner” is a traditional pastry for New Year’s Eve and Carnival.

It was a joke then, for example, to fill some of them with mustard or onions without being seen from the outside. I think I’m still traumatized by my past.

????????????????????????????????????????????

?? Bugün biraz da bu tatlı özel “Almanya duygusunu” hissetmek istiyoruz. İşte burada Alman arkadaşım @Julia Graner ile İstanbul’dayım. Ama bu yeterli değil. Açız! Dünyada en sevdiğimiz şey yemek! İster inanın ister inanmayın – İstanbul’da birkaç Alman kafe ve restoranı var. Oraya gidiyoruz ve yemeklerini deneyeceğiz. Gerçekten Almanya’daki gibi mi? Otantik mi? Lezzetli mi? Bugün tatlı olmayacağız ama acımasızca dürüst olacağız! Hadi gidelim.

Türk Alman Kitabevi, Beyoğlu
Türk Alman Kitabevi, İstanbul’daki en sevdiğim yerlerden biri. Tarlabaşı’nda yaşarken her gün buraya gelirdim. Çünkü evimizde wifi yoktu. Ancak, uzun zamandır burada değildim.

Buradaki kitapların çoğu Almanca. Aynı zamanda Almanca öğrenmek veya İstanbul’daki diğer Almanlarla tanışmak için harika bir yer. Atmosfer harika. Bu yerin ahşap mimarisini seviyorum.

Kışın gerçek Glühwein’leri var ve burada kahve gerçekten çok iyi. Alman ekmeği ve ayrıca Alman pastası var! Süper Almanca bir şey: Bienenstich.

Bienenstich çok Alman. Çocukken çok yedim. Bu yüzden bana çocukluğumu hatırlatıyor.

Landmann Schnitzel, Kadıköy
Landmann Schnitzel zaten çok Almanca bir isme sahip. Bunu okuduğumda kendimi evimde gibi hissediyorum. Şnitzel. Almanya’da en sevdiğim yemekti. Menüde ayrıca birçok farklı Schnitzel var. Cordon Bleu Almanya’da da çok popüler. Hindi jambon ve peynir ile doldurulmuş şnitzel.

Almis Currywurst, Kadıköy
Bir sonraki durağımız Almys Currywurst! Berlin’den geliyor ve aslında daha çok sokak yemeği gibi. Ben büyük bir Bratwurst hayranı değilim ama Noel pazarlarında veya festivallerde iyi bir yemek.

Vay canına bunu beklemiyordum ama domuz eti servis ediyorlar. Ayrıca lahana turşusu var. Lahana turşusu kadar Almanca olamaz.

Aslında lahana turşusu çoğumuzun neşelendirdiği bir yemek değil, sadece lezzetli yemek kültürümüzün bir parçası. Uzun zaman önce icat edildi ve az para için harika bir besin kaynağı. Ekşi lahanadır ve Bratwurst ile lezzetlidir.

Gurmania Moda, Kadıköy
Almanya’da insanlar bu tatlının adı için kavga ediyor. Berlin’de biz ona “Pfannkuchen” diyoruz, Bavyera’da Krapfen diyorlar ve Batı Almanya’da ona “Berliner” diyorlar. Adına ne dersen de, deliksiz bir çörek gibidir. Ama Almanların önünde ona çörek demeye cüret etme!

Genellikle marmelat veya reçel dolgusu ve pudra şekeri ile doldurulur. “Berliner”, Yılbaşı ve Karnaval için geleneksel bir hamur işidir.

O zamanlar örneğin bazılarını dışarıdan görünmeden hardal veya soğanla doldurmak bir şakaydı. Sanırım hala geçmişimin travmasını yaşıyorum.

MORE

Nach Istanbul trampen