?? There are 81 reasons to fall in love with Turkey and number 77 is Yalova!

Yalova is close to Istanbul which makes it very easy to reach by boat, bus or car. There is a bridge connecting Gebze with the province and driving over this bridge is just beautiful because you can see the Marmara sea. Yalova is the smallest province in Turkey but just because it’s tiny – it doesnt mean that it won’t surprise you BIG time 🙂

Actually it is one of the touristic cities with the longest coastline to the sea with 105 km. Yalova is a natural paradise with lots of forests and as we all know – Turks love camping! Yalova has one of the best camping spots in Turkey. Especially during weekends it can get crowded, so make sure to get there early in the morning.

Mustafa Kemal Atatürk occasionally lived in Yalova in his final years. In one of his speeches he famously said: “Yalova is my city” and today it is possible to visit his mansion in the Termak district or to find out more about his “Moving Villa” in Yalova City.

????????????????????????????????????????????

?? Türkiye’ye aşık olmak için 81 neden var ve 77 numara Yalova!

Yalova, İstanbul’a yakındır, bu da tekne, otobüs veya araba ile ulaşımı çok kolaylaştırır. Gebze’yi ilçeye bağlayan bir köprü var ve bu köprüden geçmek sadece Marmara denizini görebileceğiniz için güzel. Yalova Türkiye’nin en küçük ili ama küçücük olması sizi şaşırtmayacağı anlamına gelmez BÜYÜK zaman 🙂

Aslında 105 km ile denize en uzun sahil şeridine sahip turistik şehirlerden biridir. Yalova, ormanları bol olan bir doğa cenneti ve hepimizin bildiği gibi – Türkler kamp yapmayı çok seviyor! Yalova, Türkiye’nin en iyi kamp yerlerinden birine sahiptir. Özellikle hafta sonları kalabalık olabilir, bu yüzden sabah erkenden oraya vardığınızdan emin olun.

Mustafa Kemal Atatürk, son yıllarında zaman zaman Yalova’da yaşadı. Bir konuşmasında ünlü olarak “Yalova benim şehrim” dedi ve bugün Termak semtindeki konağını ziyaret etmek veya Yalova Şehrindeki “Taşınan Villası” hakkında daha fazla bilgi edinmek mümkün.